Otvorené Po - So 8:00 - 18:00

Bolí ma päta určite tam niečo mám

17.01.2023

Neraz sa stalo, že k nám na pedikúru zavíta klient s bolestivou pätou a žiada, aby sme na pedikúre vybrali to čo ho tam bolí. Môže sa stať, že má klient na päte kurie oko, alebo tam má zašľapaný vlas či triesku alebo iný cudzí predmet. To čo je v našej kompetencii na povrchu kože, v pedikúre ľahko odstránime, kurie oko vybrúsime a vyberieme. Všetko bez zbytočnej ďalšej bolesti. Často sa však stáva, že klient viditeľne na päte nič nemá, čo by mohlo spôsobovať bolesť. Neznamená to však, že simuluje bolesť. Práve naopak.

Na povrchu neviditeľné, len jemne hmatateľné zmäknutie tkaniva okolo bolestivého miesta je už zápalom a prejavom veľkého problému s chodidlom. Pokým sa chodidlo dostane do tohto stavu, predchádza tomu veľká bolesť v oblasti päty.

Prečo päta bolí? Bolesti päty môžu mať rôzne príčiny ( od zlého postavenia chrbtice, cez preťažovanie päty až po bolesti neuropatické a podobne), najčastejšie je však príčinou vytvorenie tzv. kostného výrastku pod tkanivom ako odpoveď na veľký ťah, ktorý vzniká v chodidle. Príčinou tohto ťahu je vbočenie päty a padnutie pozdĺžnej klenby. Tj. keď sa chodidlo mení na ploché.

Potvrdenie vytvorenia pätnej ostrohy je možné len röndgenovým snímkom, ktorý potvrdí alebo vyvráti prítomnosť bolestivého výrastku. Diagnostika neviditeľných prejavov na chodidle nepatrí už celkom do rúk pedikéra a teda odstrániť každú bolesť päty na pedikúre nemôžeme. Pedikérka klienta s "neviditeľnou" príčinou bolesti päty okamžite odosiela k lekárovi ortopédovi.


Možnosti riešenia pätnej ostrohy.

Liečenie pätnej ostrohy zahŕňa veľké množstvo úkonov, ktoré sú variabilné podľa stavu chodidla. Počnúc obstrekmi na odstránenie akútnej bolesti a preliečenie zápalu, cez magento terapiu, pravidelné ultrazvukové rehabilitácie, aplikáciu vložiek až po rozbíjanie kostného výrastku rázovými vlnami, ožarovanie či operáciu.

Jednoznačne bolesť päty netreba brať na ľahkú váhu nech je jej príčinou kostný výrastok alebo len preťažovanie päty pri chôdzi. Táto bolesť len odštartuje rad ďalších bolestí, lebo súvisí so zmenou ortopedickej štruktúry chodidla a chodidlo je náš statív alebo základy. Ak socha či dom nemajú pevné základy, skôr alebo neskôr táto štruktúra bude porušená a môže spôsobiť pád domu, či rozpad sochy. V našom tele je to podobné. Preto, ak Vás ešte nič nebolí, neberte rady pedikérky na ľahkú váhu a riešte padnutú klenbu ešte skôr ako budete mať veľké bolesti. Pedikérka Vašu nohu predsa vidí z iného pohľadu - objektívneho odborného.


Stránky vytvorené Juraj Keri  |  v roku 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!