Otvorené Po - So 8:00 - 18:00

Bradavica a kurie oko, chytila som kurie oko

10.01.2023

V pedikúre je veľmi dôležité, aby pedikér vedel správne rozlíšiť bradavicu a kurie oko. Tieto dva prejavy na chodidle totiž vôbec nie sú to isté ako sa rado traduje.

Kurie oko je zastúpaná zhrubnutá koža, ktorá sa tvorí v dôsledku tlaku nohy na podložku. Teda kurie oko nie je možné chytiť prenosom z človeka na človeka alebo z topánok, či bazéna. Jeho ošetrovanie patrí výlučne do rúk zručnej a vzdelanej pedikérky. Kurie oká majú svoje rozdelenia od najnezávažnejších až po tie najzávažnejšie formy, kde už je nutná intervencia lekára. Kurie oko sa v pedikúre štandardne odstraňuje. Na ich vyberanie a odstraňovanie môžeme využiť mnoho nástrojov, pri odbornom a správnom odstraňovaní kurieho oka tento úkon nie je vôbec bolestivý. Samotné kurie oko je bolestivé na tlak a preto je nutné pri jeho vyberaní šikovné ruky, presné a kvalitné nástroje. Pri nešetrnom vyberaní kurieho oka môže dôjsť k poraneniu, ktoré obyčajne nemusí byť závažné, avšak nemalo by k nemu vôbec dôjsť.

Kurie oko sa vracia, a nie je to chyba pedikéra, že sa opäť objaví. Ako som už písala na začiatku článku, kurie oko je zastúpaná koža a tvorí sa v dôsledku tlaku nohy na podložku. Teda, ak bude na konkrétne miesto pôsobiť stály veľký a kontinuálny tlak, kurie oko sa logicky s a môže byť opäť bolestivé. Je teda nutné, účinne a správne rozložiť tlaky na chodidlo. Ak máte kurie oká, je nutné riešiť tento problém u lekára ortopéda, alebo skúseného podológa, ktorý Vám nohy vyšetrí a následne navrhne vhodné riešenie - obyčajne individuálne zhotovované vložky do topánok a rehabilitácie nohy a chodidla. Pedikér zabezpečí odstránenie zastúpanej bolestivej kože a trvalé riešenie problému však je v zmene rozloženia tlakov chodidla.


Bradavica naproti kuriemu oku už patrí medzi prenosné infekčné ochorenia. Je teda možné ju chytiť. Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa dobre prenáša na miestach, kde dochádza k rozmočeniu pokožky. Teda kúpaliská, sauny, bazény, sprchy vo finess centrách. Bradavice sa šíria ale v prvom rade nie preto, že by na týchto verejných "mokrých" plochách neboli dodržiavané hygienické predpisy, ale v prvom rade preto, lebo tí ľudia, ktorí ochorením trpia toto nerešpektujú a do spoločných priestorov napriek ochoreniu idú. Preto, ak Vám pedikérka povie, že máte na chodidle bradavicu, je nutné toto ochorenie liečiť a nechodiť do doby preliečenia do spoločných spŕch, sauny či bazénu.

Bradavica a jej ošetrenie nie je v kompetencii pedikéra, je to ochorenie a teda jej odstraňovanie a liečenie je plne v rukách lekára dermatológa. Ľahšie prípady je možné riešiť aj voľnopredajnými preparátmi na odstraňovanie bradavíc, ale jednoduchšie je ísť k dermatológovi, ktorý Vám pomôže účinne sa zbaviť bradavice. Pedikér je pri odstraňovaní bradavice len podpora a edukácia a prvotná identifikácia. Vyberanie "korienkov" a podobné úkony sú tu absolútne neúčinné a môžu spôsobiť len väčšie rozširovanie vírusu po chodidle.

Stránky vytvorené Juraj Keri  |  v roku 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!